Menu Close

Proces izgradnje kuće iz perspektive građevinske industrije

Izgradnja kuće je veoma kompleksan proces koji iziskuje dugoročno i sveobuhvatno planiranje, a potom usklađivanje i alociranje resursa koji su neophodni. Kako bi taj proces tekao u najboljem redu, potrebni su stručnjaci iz same građevinske industrije.

Kada su nam potrebne građevinske usluge za izgradnju kuće ili bilo kog drugog objekta, često razmišljamo samo iz svoje perspektive, jer imamo određene potrebe koje je potrebno ispuniti, kao i rokove završetka. To je sasvim razumljivo, ali, naravno, sa stručne strane postoje mnoga ograničenja našim kreativnim idejama, pa je zbog toga važno da razumemo načine na koje funkcioniše ova industrija.

Građevinski materijali, logističko planiranje, projektovanje – sve to mora biti uzeto u obzir i organizovano tako da se resursi dopreme u pravo vreme i iskoriste na pravi način, što je glavna uloga izvođača radova.

Stovarišta kao mesta za nabavku resursa

Kao mesto na kojem se sve može naći, stovarišta igraju važnu ulogu pri obezbeđivanju resursa za neophodnu izgradnju. Na stovarištima se skladište svi materijali, pa tako predstavljaju polaznu tačku za dalju distribuciju. 

Materijali poput cigle, cementa, termoizolacionih panela, cevi za vodoinstalaciju i drugi elementi, mogu se naći na stovarištu. Glavna uloga stovarišta jeste prvenstveno da obzbedi da resursi budu dostupni, a onda još važnije, da mogu brzo biti isporučeni na gradilište.

Efikasnost i brzina koju pružaju stovarišta kao univerzalna mesta za skladištenje svih potrebnih delova, omogućavaju da se vreme potrebno za izgradnju značajno skrati. 

Pored toga, stovarišta pružaju mogućnost nabavke svih potrebnih resursa u većim količinama, odnosno na veliko, sa mnogo povoljnijim cenama. Takođe, stovarišta predstavljaju mesto gde je moguć kontakt sa distributerima koji poseduju stručno znanje, pa tako mogu davati razne savete u vezi izbora.

Prvi koraci ka izgradnji – projektovanje i planiranje

Ključni faktori za pravljenje objekta, jesu upravo planiranje i projektovanje, kojim se započinje sve. Kao faza, uključuju više različitih aspekata, gde je prvestveno potrebno da se definišu želje i potrebe samog klijenta, odnosno investitora. Potom, važno je da se ispune i svi zakonski i tehnički zahtevi.

Saradnja teče tako što investitori obavljaju razgovore sa arhitektama i građevinskim inženjerima, kako bi se prvo utvrdilo kakav će biti plan za objekat. Pravi se nacrt kako bi se od predviđenog prostora napravio raspored prostorija koji će biti najfunkcionalniji.

U tom smislu, sve želje klijenta će morati biti prilagođene tako da odražavaju najveći stepen funkcionalnosti. Potom je potrebno da se pribave sve potrebne dozvole, a onda počinje saradnja sa distributerima, odnosno stovarištima, gde se pribavljaju svi potrebni resursi. 

Pripremanje temelja kao osnove svake kuće

Kao fundamentalni deo kuće, temelji obezbeđuju neophodnu stabilnost, kao i dugovečnost svake izgradnje. Od toga kako je pripremljen i urađen temelj, zavisi i kakva će biti čitava kontrukcija kuće. 

Prvenstveno je potrebno da se analizira teren na kojem će se obavljati radovi, odnosno da se proceni kakva je nosivost tla, kako bi moglo da se proceni koja vrsta temelja će se koristiti. Potom se priprema tlo, tako što se iskopava i niveliše, kako bi se gradilo na ravnoj i stabilnoj površini.

Nakon toga se postavlja armatura i oplata, kako bi betonska struktura bila što stabilnija. Beton se onda pažljivo izliva u kalupe, a za taj proces je bitno da se poštuju svi propisani standardi, kako bi beton bio čvrst i izdržljiv.

Građenje zidova i cele konstrukcije

Kada se adekvatno postavi temelj, potrebno je da se podignu zidovi i ostale konstrukcije. Kao osnova svakog objekta, zidovi nude stabilnost, određuju raspored prostorija, a ono najvažnije – pružaju izolaciju i određuju energetsku efikasnost.

Potrebo je da se odaberu idealni materijali, kako bi zidanje bilo precizno i kako bi mogla da se postavi sva potrebna strukturalna podrška. Stoga, zidovi mogu biti od cigle, betonskih blokova, drveta ili nekih drugih savremenih materijala.

Grade se sloj po sloj, a poravnanje je od ključne važnosti za čitavu konstrukciju. Tokom pravljenja zidova se postavljaju i otvori za prozore i vrata, ali i mesta gde će se sprovoditi potrebne instalacije.

Postavljanje krovne konstrukcije kao završna faza

Krovna konstrukcija igra važnu ulogu pri zaštiti objekta od svih vremenskih nepogoda, ali je i završni detalj koji formira celokupan izgled. Pored stabilnosti koju mora da poseduje, krovna konstrukcija mora posedovati optimalnu izolaciju, zaštitu od vlage, kao i ventilaciju.

Krovna konstrukcija se pravi uglavnom od drvenih greda, a u nekim većim projektima se koristi čelik ili armirani beton. Grede se pažljivo postavljaju, kako bi napravile ram koji će nositi takozvani krovni pokrivač

Potom se stavlja krovni pokrivač, koji je u vidu crepa, limenih ploča, zatim tegola ili bitumenskih ploča, a sve to u zavisnosti od izgleda kojem se teži i same funkcionalnosti.